ABOUT BAŞAK CANKEŞ

ABOUT BAŞAK CANKEŞ

Basak Cankes, the creator of the Bashaques’ label that specializes in ‘Wearable Art’, was born in in Izmir. After completing Fine Arts and Design Department, Basak also successfully completed Fashion Management, Fashion Styling, PR and Your Fashion Label trainings at Central St Martins in England.

She started to create wearable art pieces and wrote theatral fashion and art performance scenarios. After she tried 2 catwalks at Mercedes Benz Fashion Week Istanbul, she decided not to show her collections with catwalk system and continued with 5 art performances and actually attended to her own shows as an artist. As an artist ; she created first Theatral Fashion Performance Experience which lasted one hour like a musical performance.

The salutatorian of her graduating class at the Izmir Economy University Fashion Design Department, she also attended at Contemporary Art Fair İstanbul 3 times as the only wearable art designer who also makes art works. She created Surrealist miniature Quilts for Contemporary İstanbul Art Fair at 2016. Then she created 3D artworks from mixed media. She is also a illustration artist and creates her own patterns for her every wearable art piece.

Basak Cankes’s AW15/16 collection is awarded by Mediterranean Fashion Prize Committee in Marseille and Centre of Fashion Enterprise in United Kingdom in 2015.

She currently carries on with her relentless journey in the fashion industry with her art gallery-boutique store in Alaçatı and İstanbul and with her wearable art label Bashaques’.

BAŞAK CANKEŞ HAKKINDA

Bashaques markasının yaratıcısı, giyilebilir sanat alanına odaklanan moda sanatçısı Başak Cankeş İzmir’de doğdu. Güzel Sanatlar Moda ve Tasarım bölümünü tamamlamasının ardından Londra’ da Central Saint Martins’de Moda Reklamcılığı, Markalaşma ve styling alanında kurslara katıldı. Mercedes Benz Moda Haftası’nda 2 catwalk yapmasının ardından teatral moda performansı adında bir alan yaratarak 5 performans sergiledi ve bu performanslarda kendisi de bizzat sahne aldı. Türkiye’nin bu konudaki öncülerinden olan Cankeş, Zorlu Performans Sanatları merkezinde Türkiye’nin ilk 1 saat süren biletli moda performansı The Truth’u (Gerçek) sergiledi.

Sanatçı kimliği ile Contemporary İstanbul Sanat Fuarına 3 yıl üst üste katılan tek moda tasarımcısı oldu. Sürrealist Türk Yorganları serisi ve 3 boyutlu tabloları ile fuara katılan Cankeş aynı zamanda illustrasyon tasarımcısıdır. Her koleksiyonunda kendi çizdiği desenleri kullanmakta ve farklı markalarla desen işbirlikleri yapmaktadır.

Başak Cankeş’in 2015’ de yarattığı ilk koleksiyonu uluslararası alanda Akdeniz Moda ödülleri ve daha önce birçok dünyaca ünlü tasarımcının kazandığı Londra’da verilen CFE ödülüne layık görülmüştür.

2020’de Milano Moda Haftasında yer alan Cankeş kariyerine kendi adıyla açtığı Alaçatı’daki giyilebilir sanat mağazası ve Nişantaşı showroom’unda devam etmektedir.

ABOUT BASHAQUES

Wearable art brand Bashaques founded in 2014 by Başak Cankeş. As a brand Bashaques stands for slow fashion, realistic attitudes between people in every environment and the importance of spritual growth rather than the materialistic world… The brand is famous for philosophy of not presenting catwalk shows. The curator and Designer of the brand Basak Cankes writes show scenarios which last more than one hour and believe in importance of experience during the presentation of brand’s collections. Bashaques team call themselves theatral fashion performers. Wearable art collections generally based on hybrid mixture of historical art movements with artisan works and Basak Cankes’s illustrations. Every Collection has its own unique art piece and specific illustration which you can purchase separately.

BASHAQUES HAKKINDA

Giyilebilir Sanat alanında ünlenen Bashaques markası yavaş moda akımı anlayışı ile Başak Cankeş tarafından 2014 yılında kuruldu. Marka anlayışını tamamen hümanist ve sürdürülebilirlik üzerine inşa eden Bashaques, materyalist moda dünyasına bir karşı duruş sergilemesiyle gelişimine devam etti. Catwalk sunum anlayışını 2016 yılında tamamen reddederek Teatral Moda Performansları ile adını duyuran markanın tasarımcısı bu performansların senaryolarını kendisi yazarak bu hikayelerdeki kadınları giydirdiğini belirtmektedir. Orijinal desen kullanımının ön plana çıktığı marka sunumlarında Bashaques ekibi kendilerini tiyatral moda performansçıları olarak tanımlamaktadırlar. Bu sunumlarda disiplinler arası bir yöntem ile dans, enstelasyon , sanat eseri ve tiyatroyu harmanlayan markanın ilham aldığı alanlar dünya sanat akımının önemli sanatçıları ile Türk zanaatlerinin birleştiği noktalardır.

Her koleksiyonun bir ya da birden fazla zanaatkar işbirliği bulunmaktadır ve farklı akımlar birbirleri ile hibrit bir ilişki içerisinde bulunurlar. Markanın en önemli özelliği 2014 yılından beri süregelen tüm koleksiyonların çıkış noktası olarak yaratılan (Başak Cankeş veya işbirliği içinde olduğu sanatçılar ile birlikte ürettiği) sanat eserleridir. Bu sanat eserleri ikinci aşamada giysilere dönüşmektedirler.

SubscribeNow

SubscribeNow

Sign up to our email list and be the first to get: Information on new arrivals in our shop; Special offers and promotions.

You have Successfully Subscribed!